Yerinizde ücretsiz keşif için, 0850 303 01 53
arayabilir ya da keşif formunu doldurabilirsiniz.

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERALAR

Infrared yani kızıl ötesi ışınlar kullanarak, karanlık ortamlarda görüntü elde edebilen güvenlik kameralarına IR veya gece görüş kameraları denir. Güvenlik kameralarında bir cismin görünebilmesi için en önemli gereklilik ışıktır. Gece görüş kameraları da diğer kameralar gibi ışık olmadan cismi görüntüleyemez fakat gece görüş kameralarının ışığı insan gözü ile algılanamadığından ışıksız görüntü sağladığı zannedilir .

Gece Görüşlü Kamera

Gece görüş kameralar en önemli ihtiyaç olan ışığı üzerinde bulunan kızıl ötesi ledler sayesinde karşılar. Üzerindeki ışık algılayıcı sensörler sayesinde ışığın belli bir seviyenin altına indiği ortamlarda, kızıl ötesi aydınlatma ledleri devreye girer. Karanlık ortamda cisimlerin üzerine kızılötesi ışınlar gönderir. Cisimlerden yansıyan ışınlar kamera tarafından görüntüye çevrilir ve monitöre aktarılır.

Gece görüş kameralarında kaliteli görüntü elde etmek için doğru lens seçilmelidir. Görüntülenecek bir alan veya cisim, uzakta veya yakında olabilir. Bu nedenle, gece görüş kameraları satın almadan önce nerede kullanılacağı belirlenmiş olmalıdır. Gece görüş kameralarında  gece siyah beyaz, gündüz ise renkli görüntü elde edilebilir.

Gece görüş kameraları, kızıl ötesi aydınlatma ledlerini çalıştırmak için ayrıca enerji gereksinimi duyar. Bu nedenle gece görüş özelliği olmayan bir güvenlik kamerasına göre daha fazla enerji harcarlar.

Gece görüş kameralarında ışıksız bir ortamda kaliteli görüntü elde etmek için; cisimden yansıyan ışınları algılayan CCD Sensor hassasiyetine, ışık gece belirli bir seviyenin altına düştüğünde, sensör tarafından devreye alınan kızılötesi ledlerinin aydınlatma kapasitesine, görüntülenecek nesnenin uzaklığına göre kameradaki lensin seçimine ve gönderilen ışığı yansıtacak olan cismin özelliğine bağlıdır.

Gönderilen ışığı yansıtacak olan cismin özelliği de kaliteli görüntü elde etmede son derece önemlidir. Mesela gönderilen ışığı yansıtan cisimlere örnek olarak toprağı verdiğimizi varsayalım. Toprak, gönderilen ışığı yansıtmaz aksine emer. Metal cisimler ve beton ise cismi çok iyi derecede yansıtır. Kameraya gelen görüntü çok kalitelidir. İnsan ve hayvanlar ise ışığı orta seviyede yansıtır. Görüntü çok kaliteli olmasa da rahatlıkla seçilebilir.

Sizler de yeni bir iş yeri ya da evinize gece görüş özelliği olan kameralar koydurmak istiyor ya da eski kamera sistemlerinizi yenilemek ve yeni teknolojiye geçmek istiyorsanız Karadeniz Güvenliğin ücretsiz çağrı merkezi olan Karadeniz Güvenlik ve Otomasyon Sistemleri Ücretsiz Çağrı Merkezi‘ü arayak veya keşif formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.