Yerinizde ücretsiz keşif için, 0850 303 01 53
arayabilir ya da keşif formunu doldurabilirsiniz.

DOME KAMERALAR

Dome kelimesi Türkçe’de kubbe demektir. Şekli itibariyle kubbeyi andıran bu güvenlik kameraları günümüzde  her mekanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Genelde kapalı alanlarda kullanılan dome kameralar çok şık bir tasarıma sahiptir. Dome kameralar genellikle ofislerde, okul koridorlarında, hastane koridorlarında vb. yerlerde kullanılmaktadır. Bu tür kapalı alanlarda, bulunduğu odanın göze batmayacak bir yerinde gayet şık yapısıyla bir aksesuar görüntüsü verebilir. Box kameralar daha büyüktür ve ofisler için kullanışsız bir görüntüye sahiptir. Bu yüzden daha çok dış mekanlarda kullanılırlar. İç mekanlarda ise daha çok dome kameralar tercih edilir.

Dome kameraların açısını sadece yetkili hareket ettirebilir.

Dome kameraların dış yüzeyindeki kubbeden dolayı lense ulaşmak mümkün değildir. Bu sebeple kamera yetkililer dışında hareket ettirilemez. Örnek verecek olursak, okullarda bazı öğrenciler görüntülenmek istemediği zamanlarda kamera açılarını değiştirebilir. Bu okul yönetimi açısından hiç istenmeyen durumdur. Öğrencilerin başlarına gelebilecek herhangi bir durumda, olay yerinde güvenlik kamerası olmasına rağmen okul yönetiminin elinde görüntü bulunmaz.  Bu tür sorunları engellemek için dome kameralar oldukça etkilidir. En çok tercih edilme nedenlerinden biri de yetkisiz kişilerce kamera açısının başka yönlere çevrilememesidir.

Diğer güvenlik kamerası çeşitlerine göre daha az masraflıdır.

Ekonomik açıdan da güvenlik kamerası alanında, diğer çeşitlere göre çok daha avantajlıdır. Kamera ile birlikte kendi muhafazası ve lensi üzerinde gelir. Bu açıdan çok tercih edilirler. Tüm bu ekonomik avantajların yanı sıra dome kameraların montajı da oldukça basittir. 3 vida-dübel ve matkap-tornavida ile montajı yapılabilir. Kamera ayaklığı gerektirmez. Duvarın herhangi bir yerine ya da tavana monte edilebilir. Bakımı da kolaydır. Diğer kameralarda, lensin temizlenmesi gerekirken dome kameralarda sadece dış yüzeydeki kubbeyi temizlemek yeterli olacaktır. Herhangi bir tozlanmada veya buharlaşma durumunda uygun bir bezle dış yüzeyi temizlenir ve kullanıma devam edilebilir.

Suç caydırıcılığı özelliği yüksektir.

Dome kameraların bir diğer avantajı da suç caydırıcılığının yüksek olmasıdır. Art niyetli birinin, güvenlik kamerasının yerini tespit etmesi pekala mümkündür. Fakat dome kameralarda dış kubbenin genelde koyu ve yuvarlak olması, içindeki lensin ne tarafa dönük olduğunun görünmesini zorlaştırmaktadır. Bu durum da kişilerin, kameranın kendisini görüp görmediğini anlamasını zorlaştırır. Bu nedenle dome kameraların suç caydırıcılığı özelliği yüksektir. Hatta bulunduğu yere dış görünümü uygun bir dome kamera seçilirse, kameranın yerini tespit etmek bile gayet zorlaşacaktır.

Dış mekanlarda güneşten etkilenmez.

Her ne kadar daha çok iç mekanlarda tercih edilse de, dış mekanlarda da kullanılabilirliği yüksek olan dome kameralar, güneş ışınlarından çok fazla etkilenmez. Bunun nedeni yine dışında bulunan kubbemsi yapıdır. Güneş ışınlarını kesen siyah kubbe, kameraya gelen güneş ışınlarından dolayı görüntü bozulmasını engeller.

Sizler de yeni bir iş yeri ya da evinize dome kameralar koydurmak istiyor ya da eski kamera sistemlerinizi yenilemek ve yeni teknolojiye geçmek istiyorsanız Karadeniz Güvenliğin ücretsiz çağrı merkezi olan Karadeniz Güvenlik ve Otomasyon Sistemleri Ücretsiz Çağrı Merkezi‘ü arayak veya keşif formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.